Texas Polka News is now part of the polkabeat family. Read all about it. Click here to subscribe or renew your subscription.  See who's reading the paper.

Texas Polka News is now part of the polkabeat family. Read all about it. Click here to subscribe or renew your subscription.  See who's reading the paper.

Send your requests for birthdays, anniversaries and other celebrations to dannyzpolkashow@yahoo.com.

Send your requests for birthdays, anniversaries and other celebrations to dannyzpolkashow@yahoo.com.

cernochplumbing2.png
goldcrisp2.png

Weekly Lineup

September 25-27
Oktoberfest Fort Worth

Thursday, September 25
Austin: Oktoberfest
Off the Grid Polka Trio @ Banger’s Sausage House, 7 PM
Fort Worth: Oktoberfest
Spaten Hall: Walburg Boys, 6 PM; 3rd Generation, 6:30 PM; Brave Combo, 8 & 10 PM; AlpenMusikanten, 9 PM
Outdoor Stage: TubaMeisters, 8 & 10 PM; 3rd Generation, 9 PM 
Houston: Munich Evergreens @ Zum Barrel Tavern, 7-10 PM
Pearland: Oktoberfest Kickoff
Das Ist Lustig @ King’s Biergarten, 5-11 PM

Friday, September 26
Austin: Oktoberfest
Sour Bridges @ Banger's Sausage House, 6 PM
Austin: Jason Roberts Band @ Ginny's Little Longhorn Saloon, 9 PM 
Fort Worth: Oktoberfest
Spaten Hall: 3rd Generation, 8 PM; TubaMeisters, 9 PM; Czech & Then Some, 10 & 11 PM
Outdoor Stage: Czech & Then Some, 8 PM; 3rd Generation, 9 PM; TubaMeisters, 10 & 11 PM
Hallettsville: Kolache Festival Pre-Party
Texas Dream @ KC Hall, 7 PM
Houston: Jeff Woolsey & Dancehall Kings @ SPJST Lodge 88, 8-11:30 PM
McKinney: Oktoberfest
Royal Klobasneks, Alpine Village Band, more @ Downtown, 4 PM start
Pearland: Oktoberfest
Das Ist Lustig @ King’s Biergarten, 5-11 PM
San Antonio: Oktoberfest
Off the Grid Polka Trio @ Riverwalk Bier Garten (near Hyatt Hotel), 2-6 PM
Walburg: Oktoberfest
Sieker Band, Walburg Boys, 6 PM @ Walburg German Restaurant

Saturday, September 27
Austin: Austoberfest
Czech Melody Masters @ Scholz Garten, 1-3 PM
Austin: Oktoberfest
Banger's Sausage House: Lorelei und Shatzi, 11 AM-3 PM; Oompah DJ Hans, 4 PM; TubaMeisters, 7-10 PM
Denton: Greenfest
Brave Combo @ Greenbelt Park, 4-6 PM
Fort Worth: Oktoberfest
Spaten Hall: Alpine Village Band, 11 AM; TubaMeisters, noon; Nick Ballarini, 2 PM; 3rd Generation, 3 & 7 PM; Royal Klobasneks, 4 & 5 PM; German Band of North Texas, 6 PM; Lorelei und Schatzi, 8 & 9 PM; Jodie Mikula, 10 & 11 PM
Outdoor Stage: Nick Ballarini, 11 AM; Alpine Village Band, noon; German Band of North Texas, 5 PM; Jodie Mikula, 8 PM; 3rd Generation, 9 PM; Lorelei und Schatzi, 10 & 11 PM
Fort Worth: Jason Roberts Band @ Lil' Red's Longhorn Saloon, 9 PM
Hallettsville: Kolache Festival
Dujka Brothers, Red Ravens, Chris Rybak, more @ KC Hall, XX start
Houston: Jude Moreau & Bon Temps Playboys @ KC 2917, 7:30-11:30 PM
Houston: St. Jerome Fall Festival            
Hit N Run @ Church Hall in Spring Branch, 3-10 PM
McKinney: Oktoberfest
Brave Combo, Munich Evergreens, Kleine Blasmusik German Band, more @ Downtown, 10 AM start
Pearland: Oktoberfest
Das Ist Lustig @ King’s Biergarten, 5-11 PM
Seaton: Ennis Czech Boys @ Sefcik Hall, 7-11 PM
Shiner: Methodist Church Dance
Red Ravens @ Family Center, 7-11 PM
Swiss Alp: Texas Dream @ Swiss Alp Hall, 8:30 PM-12:30 AM
Walburg: Oktoberfest
Brushy Creek Brass Band, Sieker Band, Walburg Boys, 6 PM @ Walburg German Restaurant

Sunday, September 28
Burlington: Church Picnic
Jerry Haisler & Melody 5 @ St. Joseph, 11 AM-2 PM
El Campo: St. Phillip’s Church Festival
Dujka Brothers, Al Sulak & Country Sounds @ KC Hall, 10:30-4 PM
Houston: Texas Road Runners @ VFW 10352, 2-6 PM
Houston: St. Jerome Fall Festival            
Avizo @ Church Hall in Spring Branch, 11 AM-9 PM
Houston: 51st Annual Slavic Festival
SPJST Band, Ukrainian Band, more @ KC Hall, E. Whitney, 11 A-6 P
Killeen: Oktoberfest
TubaMeisters @ Immanuel Lutheran, 12:30-2:30 PM
McKinney: Oktoberfest
Brave Combo, Munich Evergreens, Alpenmusikanten, more @ Downtown, 11 AM start
Pearland: Oktoberfest
Das Ist Lustig @ King’s Biergarten, 5-11 PM
San Antonio: Oktoberfest
Off the Grid Polka Duo @ Riverwalk Bier Garten (near Hyatt Hotel), 2-6 PM
Victoria: Czech Heritage Festival
Shiner Hobos, Red Ravens, Fritz Hodde & Fabulous 6 @ Community Center, 11 AM start

Tuesday, September 30
Houston: German Singing Society @ Liederkranz Hall, 7 PM

Wednesday, October 1
Houston: Das Ist Lustig @ Rudi Lechner’s, 6-10 PM
Schulenburg: Pettit Brothers @ Sengelmann Hall Saloon (downstairs), 7:30-9:30 PM

Thursday, October 2
Pearland: Das Ist Lustig @ King’s Biergarten, 6-10 PM

 

Florida Polka Schedule


www.20polkabands.com

www.20polkabands.com

Get the weekend lineup of dances, latest polka news, weekly laugh & links to photos, videos & more delivered to your inbox each week.


Latest Beat

Czech Fest Ft Worth See the photos by Mark Karasek

Czech Fest Ft Worth

See the photos by Mark Karasek

Holman Picnic See the photos by Gary E. McKee & Julie Matus

Holman Picnic

See the photos by Gary E. McKee & Julie Matus

Schutzenfest See the photos by Bill Bishop

Schutzenfest

See the photos by Bill Bishop

Ravens @ Lodge 88 See the photos by Julie Matus Watch the video of the Dujka Brothers in Cyclone by Walt Harfmann

Ravens @ Lodge 88

See the photos by Julie Matus

Watch the video of the Dujka Brothers in Cyclone
by Walt Harfmann

Fayette County Fair photos by Gary E. McKee Cajun, Brass Band, Parade, Zydeco, Triumphs, Scenes, CZs, Rybak

Fayette County Fair photos by Gary E. McKee

Cajun, Brass Band, Parade, Zydeco, Triumphs, Scenes, CZs, Rybak

Westfest photos by Gary E. McKee, Mark Karasek and Julie Matus Pivo Stand, Brave Combo

Westfest photos by Gary E. McKee, Mark Karasek and Julie Matus

Pivo Stand, Brave Combo

Alfred Vrazel Hall of Fame Induction Ceremony See the photos and watch the video by Jarrod Vrazel

Alfred Vrazel Hall of Fame Induction Ceremony

See the photos and watch the video by Jarrod Vrazel